Fauna i flora Filipin

To, co tak bardzo zachwyca na Filipinach, to nieskażona przyroda – opowiem Wam trochę o faunie i florze tego zakątka, aby jeszcze bardziej zachęcić Was do podróży.

Filipiny leżą w strefie klimatu równikowego, przez co charakterystyczna jest dla tego kraju duża obfitość opadów. Nie jest to absolutnie wada! Otóż Filipiny dzięki takiemu nawodnieniu są wiecznie soczyście zielone. Mało tego, na wyspach fa filipińskich można wyróżnić niemal 10 tysięcy gatunków.
Na lądzie występują aż 34 endemiczne gatunki zwierząt – m.in. małpożer, jeden z najpotężniejszych ptaków na świecie. Szacuje się, że na świecie żyje już tylko ok. od 200 do 450 tych ptaków, co czyni je gatunkiem zagrożonym.

Występują tu wspaniałe lasy równikowe – niestety mniej ze względu u na wycinki, a także lasy sosnowe. Jednym z symboli Filipin jest jeden z najpopularniejszych gatunków drzew, czyli mahoń filipiński.

Jeśli mowa o skarbach tej części świata, nie sposób pominąć rafę koralową w ciepłych wodach Oceanu Spokojnego. Wyspy filipińskie mają bowiem bardzo bogato rozwinięty ekosystem podwodny – można podziwiać rozgwiazdy, jeżowce, niezliczone gatunki ryb i innych stworów morskich, ale i przepiękną rafą koralową. Dla miłośników nurkowania Filipiny będą prawdziwym rajem.

Jeśli wybierzecie się na Filipiny, koniecznie zorganizujcie kilka wycieczek – jedną z największych atrakcji są m.in. słynne Czekoladowe wzgórza na wyspie Bohol. Wzgórza te powstały w procesie wietrzenia skał. Skąd taka nawa? Otóż od koloru trawy, która w porze suchej staje się brązowa przez działanie promieni słonecznych.

Będąc na wyspie Bohol, warto udać się także do Sanktuarium Wyraków. Tu przewodnik zabierze nas do wnętrza lasu, gdzie żyją… 15 centymetrowe ssaki. Trudno je w ogóle zauważyć, gdyż chowają się między drzewami. Jeśli będziemy zachowywać się cicho, mamy szansę na ich sfotografowanie – wyraki są doprawdy urocze!

KKw, fot.arhnue/Pixabay