Fotografia krajobrazu, czyli jak fotografować Filipiny?

Jeśli wybierasz się na Filipiny, możesz odpoczywać na plaży, kąpać się w ciepłym morzu, podziwiać przyrodę, wybrać się w trekking, a także odkrywać te przepiękne wyspy wraz z obiektywem u boku. Kilka trików, jak fotografować krajobrazy, znajdziesz poniżej.

Kilka prostych trików

Nie jestem profesjonalnym fotografem, ale amatorem. Mimo to wiele zdjęć wykonałem podczas swoich podróży – a praktyka uczy je robić coraz lepiej. Poniżej podam Wam kilka praktycznych wskazówek, jak fotografować krajobrazy – przydadzą Wam się nie tylko podczas pobytu na Filipinach. Są proste, ale bardzo przydatne – zobaczcie sami.

Planuj i zadbaj o sprzęt

Fotografia wymaga przygotowań i cierpliwości. Jeśli chcesz zająć się tym na poważnie, przede wszystkim zadbaj o dobry sprzęt, sprawdź prognozę pogody, godzinę wschodu lub zachodu, warunki atmosferyczne itd. Pomocne będą aplikacje – warto z nich korzystać. Wiele fotografii, które podziwiasz w przewodnikach, wykonano o konkretnej porze – w ciągu dnia, np. w południe, nie ma możliwości uzyskać tak doskonałe zdjęcie.

„Złota godzina” 

Warto wiedzieć, że jest tzw. złota godzina – wtedy panują najlepsze warunki do fotografowania. Kiedy ona przypada? Godzinę po wschodzie słońca lub na godzinę przed zachodem – słońce jest wtedy nisko nad horyzontem, a światło ma ciepły odcień. Warto to sprawdzić – zasada ta często się sprawdza, choć są wyjątki od reguły. 

Filtr szary połówkowy 

Matryca aparatu nie zawsze może pokazać jasne niebo i ciemną część dołu kadru. Zwykle góra będzie przepalona, a dół poprawnie odwzorowany albo odwrotnie – góra ładnie naświetlona, a dół ciemny i nieczytelny. Dobre kadry uzyskacie też nie w wyjątkowo słoneczne dni, ale gdy niebo jest delikatnie zachmurzone. Aby uzyskać wtedy bardziej intensywne kolory, zastosuj filtr szary połówkowy. To jeden z prostych sposobów, aby uzyskać pożądane efekty – piękne kadry bez tego problemu. 

Długie ekspozycje

W fotografii krajobrazu warto stosować długie czasy naświetlania – np. gdy wykonujesz zdjęcie jeziora, płynących fal czy wodospadów albo pięknie zachmurzonego nieba, lecącego samolotu, spadającej gwiazdy itd. Aparat może wtedy zarejestrować to, czego ludzkie oko nie jest w stanie zarejestrować – malownicze rozmycie. Ceną jest utrata realizmu, ale za to krajobraz na fotografii prezentuje się bajecznie. Ewentualnie warto też mieć przy sobie filtr naturalny, jeśli nie masz możliwości, aby zastosować długi czas ekspozycji. 

Lena.k, f: GuentherDillingen / Pixabay