Rekiny wielorybie

Jedną z głównych atrakcji dla turystów odpoczywających na Filipnach są rekiny wielorybie – kto nie chciałby ujrzeć prawdziwego rekina w jego naturalnym środowisku? A jeszcze lepiej – popływać z rekinami?
Otóż na Filipinach jest to możliwe i do tego bezpieczne! Na pewno planując wyjazd na Filipinach, słyszeliście o możliwości podziwiania rekinów wielorybich w Oslob? Czy jednak warto przybyć do Oslob, aby zobaczyć te zwierzęta?
Kontrowersji wokół tego całego przedsięwzięcia jest sporo. Warto porozmawiać z ludźmi pracującymi w centrum rekinów wielorybich w Oslob, aby zyskać trochę informacji o tych morskich stworach. Czekać będzie na Was przewodnik – i to wcześnie rano, około 5.00.
Wcześniej trzeba wpisać się na listę odwiedzających, odbyć szybkie szkolenie jak zachowywać się w otoczeniu rekinów wielorybich, kupić bilet, wsiąść do łódki i oglądać rekiny. Atrakcja turystyczna przynosi dochody! Co ważne, trzeba postępować tak, jak nam powiedziano na szkoleniu – niewłaściwe zachowanie grozi naprawdę dużą karą finansową.
Wypływamy na morze i możemy obserwować rekiny – widok jest imponujący! Nie wolno karmić zwierząt. Po godzinie 12.00 rekiny wielorybie wracają do naturalnego trybu życia, czyli same szukają jedzenia. Pracownicy centrum jedynie je dokarmiają, co stanowi ok. 5-10% ich dziennego zapotrzebowania na plankton.
Atrakcja dość kontrowersyjna – jak np. jazda na słoniu – ale warta rozważenia. Dzika przyroda to cisza, spokój, osobny tryb życia, a tu zaburzamy ten rytm. Musicie jednak zdecydować sami.

KKw, fot.Lekies/Pixabay